Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

GPS port GPD1

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DaltonGR. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος DaltonGR στις 25-09-2008, 09:58. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-09-2008, 15:14 44852

    GPS port GPD1

    Καλησπέρα,
    Έχω μια απορία και πρόβλημα  μαζί. Στο PDA που έχω έχει ενσωματωμένο GPS receiver. Απο το settings>gps ορίζω port για να βλέπουν τα δεδομένα οι εφαρμογές το GPD1, γιατί είναι η μόνη θύρα που λειτουργεί με την συσκευή αυτή το GPS. Πώς μπορώ μεσα απο την εφαρμογή να ανοίξω την Port και να διαβάζω δεδομένα όπως τις com ports?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
  •  24-09-2008, 19:51 44855 σε απάντηση της 44852

    Απ: GPS port GPD1

    Ρίξε μια ματιά εδώ: http://blogs.msdn.com/coding4fun/archive/2006/10/31/912287.aspx


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  25-09-2008, 09:10 44864 σε απάντηση της 44855

    Απ: GPS port GPD1

    Αν θυμάμαι σωστά, από την παρουσίαση του papadi για τα Windows Mobile που είχαμε πέρυσι, μέσα στο Windows Mobile SDK, υπάρχει το source code μιας εφαρμογής που παρέχει μια library για την εύκολη πρόσβαση στα δεδομένα NMEA (GPS και όχι μόνο) μιας πηγής που μπορεί να είναι συνδεδεμένη ενσύρματα είτε ασύρματα σε τη mobile συσκευή. Πιστεύω ότι θα πρέπει να το δεις, μιας και ένα από τα καλούδια που διαθέτει το συγκεκριμένο Library, είναι ότι παραπάνω από μία εφαρμογές μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα δεδομένα, χωρίς να κλειδώνουν τη σειριακή πόρτα...

    Αυτό που με προβληματίζει είναι γιατί δεν έχει φτιαχτεί κάτι παρόμοιο για τα desktops...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  25-09-2008, 09:58 44869 σε απάντηση της 44864

    Απ: GPS port GPD1

    Για όλες τις σειριακές πόρτες,COM0-COM9, έχω φτίαξει μια κλάση για να διαχειρίζεται τα GPS δεδομένα. Αλλά τώρα όταν δηλώσω για port που χρησιμοποιούν οι εφαρμογές την GPD1 δεν την αναγνωρίζει όταν κάνω serialport.port="GPD1". Κατά τα άλλα δεν έχω πρόβλημα με τα δεδομένα και τα events.Αυτό το GPD1 με προβληματίζει..
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems